Okul Yaşamı

EYS (Eğitim Yönetim Sistemi)

Öğrencimizin ve onların velilerinin çalışmaları hakkında bilgi alabileceği, sınav sonuçlarını ve kurum içerisindeki başarı derecesini görebileceği, online ödevlerin yükleyebileceği bir eğitim yönetim portalıdır. EYS internet üzerinde çalışır ve internet bulunan her türlü ortamdan ulaşım sağlanabilir. Bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan, tabletinizden EYS’ye erişebilirsiniz.

  • EYS ile öğrencinizin;
  • Okuldan gelecek bilgilendirmeleri,
  • Sınav sonuçlarını ve sınavlardaki başarı derecelerini,
  • Ödev durumlarını,

takip edebilirsiniz. Kısaca, EYS (Eğitim Yönetim Sistemi) ile kesintisiz bilgi akışı sağlanır.

Yemekhane, Doğal Kafe ve Yemek Menüleri

Fen Bilimleri Okulları Bornova’da öğrencilerin sağlıklı, hijyenik ve dengeli beslenmeleri hedeflenmektedir. Okulumuzda servis edilen tüm yemekler, ilkokul sabah beslenmesi, anaokuluna özel çıkan kahvaltı ve ikindi beslenmeleri okul içinde yer alan mutfakta pişmektedir. Gıda mühendisi tarafından aylık olarak hazırlanan yemek listeleri, okul hekimi, idare ve iki öğretmenden kurulu “denetleme komisyonu” toplantısında yapılan kontrol sonrası onaylanır ve okulun web sitesinde yayınlanır. Öğrenci meclisi seçimleri sonrasında öğrencilerin oluşturduğu “Tadım Ekibi” yemekleri lezzet ve miktar konusunda takip ederek, denetleme komisyonuna düzenli bilgi aktarımında bulunur. Bu aktarımlar menü oluşturulurken mutlaka değerlendirilir.

Okul içinde yer alan doğal kafede günlük hazırlanmış, ev yapımı gıdalar bulunmaktadır. Doğal kafede satılan az sayıda paketli gıda sossuz olarak üretilmiş kuru yemiş, süt, ayran, sade maden suyu ve sudur.

Revir

Kampüste öğrencilerin bulunduğu her an sağlık personeli de okuldadır; düşme, küçük yaralanmalara müdahale eder, öğrencilerin sürekli içtikleri bir ilaç varsa kontrollerini yapar, daha büyük müdahalelerde veliyi bilgilendirerek gerekli süreci yönetir (Bir kırık şüphesi olduğunda hastaneye yönlendirme vb.). Ciddi bir durum söz konusu değil ise; örneğin öğrenci küçük bir sıyrık için gelmişse bu durum için velilerimiz aranmaz. Sadece ateş, kafanın çarpılması, burkulma, karın ağrısı gibi takip edilmesi gereken durumlarda velilerimize bilgi verilir.

Öğrenci Kulüpleri

Özel Fen Bilimleri Okulları Bornova’da ilkokul 4. sınıftan 7. sınıfa kadar her öğrenci ilgi duyduğu bir alanda iki saat kulüp çalışması yapar. Kulüp çalışmaları spor, sanat, bilim gibi çok çeşitli alanlarda olabilir. Önerilen kulüpler belli bir sayıda öğrenci seçimi olması halinde açılır. Öğrenciler sene başında kulüp listelerinden en istedikleri alanda 3 tercih yaparlar. Öğrenci tercih ettiği 3 kulüp dışında herhangi bir kulübe yerleştirilmez. Öğrenciler ilk üç hafta kulüp değiştirebilirler, üçüncü haftadan itibaren kulüp listelerinde değişiklik yapılmaz.

Okul Aile Birliği

Fen Bilimleri Okulları Bornova’da her yıl Ekim ayı içerisinde okul, aileler ve öğrenciler arasında işbirliğinin güçlenmesi, velilerin okulun gelişim ve iletişimine katkı sağlaması amacıyla MEB tarafından sınırları çizilmiş yönetmelik doğrultusunda Okul Aile Birliği seçimleri yapılır. Okula Aile Birliği çeşitli sosyal, kültürel etkinliklerinin yanında, 8.sınıf mezuniyet tören ve yemeği planlamasında okul idaresi ile birlikte çalışmalar yapmaktadır.

Öğrenci Meclisi

Özel Fen Bilimleri Bornova Ortaokulu Öğrenci Meclisi okul yönetimi ile öğrenciler arasındaki iletişimi güçlendirerek her iki taraftan da gelebilecek öneri ve eleştirileri değerlendirmek ve sorunların çözümünü destekleyerek okuldaki birliği kuvvetlendirmek amacıyla her yıl Ekim ayında seçilir. Çeşitli çalışmalar ve aktivitelerle öğrenciler ile idare arasında köprü olurlar.

Bu mecliste yer alan öğrencilerin çevresiyle olumlu iletişim kurabilen, ekip çalışmasına yatkın, sosyal kültürel aktiviteleri izleyen ve katılımcı, kendine güvenen, kendisiyle barışık, yaratıcı, sorumluluk sahibi, sorun çözme becerisine sahip olmaları beklenir.

Özel Fen Bilimleri Okulları Bornova Mezunlar